Moderator wywiadu: jak się przygotować i odnieść sukces?
Co ma wspólnego moderator wywiadu z dziennikarzem?
Rola moderatora wywiadu lub dyskusji często pokrywa się z rolą dziennikarza,
ponieważ obydwie wymagają umiejętności zadawania trafnych pytań,
zestawiania sprzecznych idei i drążenia, aby dotrzeć do istoty sprawy i
wyjaśnienia jej w prosty sposób dla publiczności. Zarówno moderator, jak
i dziennikarz mają za zadanie prowokować ciekawą i pouczającą dyskusję,
umożliwiając różnym głosom wypowiedzenie się i wyrażenie swoich
poglądów, tak żeby rzucić światło na wieloaspektowość problemu. Moderator i dziennikarz muszą wykazać się refleksem, żeby wpaść na zasadne pytanie w odpowiednim czasie i w zwięzły, ale obrazowy sposób spuentować wypowiedź.
Krótki i niezapowiedziany wywiad: jak odnieść sukces?
Szybki wywiad bez przygotowania? Oto moje DO’s & DON’Ts
Praca w eventach wymaga łączenia wielu funkcji: konferansjera, moderatora wywiadu, tłumacza, prezentera i dziennikarza. I to czasem całkiem niespodziewanie.
Wyobraź sobie, że w trakcie wydarzenia Organizator prosi Cię o krótki wywiad z nieznanym Ci gościem do publikacji w mediach społecznościowych. Niby to tylko 4-5 minut, ale wypadałoby ich nie zmarnować i dostarczyć Zleceniodawcy wartościowych treści.
DOs, czyli co zrobić:
- Zanotuj imię, nazwisko, stanowisko i nazwę firmy reprezentowanej przez gościa.
- Zapytaj Organizatora, na jakich informacjach od gościa mu zależy.
- Odpal Google, a następnie zakładkę à Wiadomości i przeczytaj, na jakie tematy Twój gość wypowiadał się ostatnio w mediach.
- Również w Google wpisz „nazwa firmy” + „temat konferencji”, np. „Jan Nowak + ESG”, jeśli zapytać o to, co firma gościa robi w interesującej Cię tematyce
- Zanotuj na szybko dwie propozycje pytań (4-5 minut mija naprawdę szybko). Jeśli gość odpowiada zwięźle, dopytaj o intersujący Cię lub potencjalnie niejasny dla słuchaczy wątek.
- Potwierdź nazwę stanowiska i firmy z gościem- coś mogło niedawno się zmienić.
- Skonsultuj swoje pytania z gościem i zapytaj o sugestie zmian.
- Wymyśl ładne wprowadzenie gościa. Rzuć światło na to, czemu akurat Twój gość jest idealną osobą, żeby wypowiadać się na dany temat/ w kontekście wydarzenia.
- Powiedz imię i nazwisko gościa z pamięci. Ewentualnie dyskretnie doczytaj nazwę stanowiska, jeśli jest długa i trudna do zapamiętania.
- Go with the flow. Nie trzymaj się kurczowo pytań. Jeśli gość naprowadzi Cię na fascynujący temat, pociągnij go za język. Najlepsze pomysły przychodzą spontanicznie.
- Pilnuj czasu!
- Podziękuj za rozmowę.
DON’Ts, czyli czego absolutnie nie robić:
- Nie pytaj gościa jak się nazywa.
- Nie pokazuj, że nie masz pojęcia kim jest gość.
- Nie pytaj, o co masz zapytać. Twój gość prawdopodobnie sam nie był przygotowany na wywiad i zdaje sobie sprawę, że nie miałeś/ miałaś możliwości wnikliwie się przygotować. Mimo to, pokaż że odrobiłeś/odrobiłaś lekcję.
- Nie pozwól gościowi mówić nieprzerwanie. Przerwij, choćby po to, żeby pokazać, że aktywnie słuchasz, albo żeby poprosić o dodatkowe informacje.
- Nie pokazuj zdenerwowania. Prawdopodobnie Twój gość stresuje się wystarczająco sam. Pokaż mu, że panujesz nad sytuacją.
- Nie przestawaj okazywać zainteresowania, kiedy kamera zostanie wyłączona. Niech rozmowa z Tobą będzie miłym doświadczeniem od początku do końca.
Szukasz dziennikarki i dziennikarki z refleksem, doskonałym angielskim i dużym doświadczeniem w rozmaitych branżach?
Skontaktuj się ze mną: Katarzyna Głuchowska, konferansjer, moderator, tłumacz, tel. + 48 502 171 907 | biuro@inter-alia.eu
wywiadu